Birinci sınıf dolandırıcılık ve usta dolandırıcılarla ilgili yapımların hayranı oldukça çoktur. Tinder Avcısı da son dönemde oldukça revaçta. Peki Tinder Avcısı filmi uyarlama mı? Tinder Swindler hangi diziden ya da hangi yapımdan uyarlandı?

Netflix'in Çarşamba günü "The Tinder Swindler"ı Yani türkçe adıyla "Tinder Avcısı" filmini yayınlamasından saatler sonra, platformun "Şimdi Trendler" bölümünde göründü. Perşembe sabahı belgesel, servisin o günkü ülkedeki En İyi 10 Filmi listesinde 2. sıraya yerleşti ve uzmanlara göre bunun gibi hikayelerin çekiciliği düşünüldüğünde bu şaşırtıcı değil.

Hunting an Internet Killer"ın yapımcılarının iki saatlik heyecanlı belgesel yolculuğu, flört uygulamasında bulduğu kadınları dolandırdığı iddia edilen Shimon Leviev'i ifşa ediyor. Filmde yer alan iki kadın - Pernilla Sjöholm ve Cecilie Fjellhoy onlara mücevher tedarikçisi LLD Diamonds'ın milyarder kurucusu Lev Leviev'in hayali oğlu Simon Leviev olduğunu söylediğini söyledi.

Netflix Tinder Avcısı4

Tinder Avcısı Konusu Ne?

Leviev'in Fjellhoy ile ilk randevusunda özel jetle doğaçlama bir yolculuk yapmayı teklif etti. Ne yazık ki belgesele göre Leviev'in jet sosyete hayatı ve Four Seasons'taki konaklamaları kurbanları tarafından finanse ediliyordu. Sjöholm ve Fjellhoy, hayatının tehlikede olduğunu iddia ettiğini ve sözde düşmanlarının nerede olduğunu bulamamaları için kredi kartlarına ve nakit paraya ihtiyacı olduğunu söylüyor. Sjöholm, Leviev'e 40.000 dolar verdiğini tahmin ediyor. Filme göre, "Dünyanın dört bir yanındaki kurbanlardan 10 milyon dolar dolandırdığı tahmin ediliyor."

Mağdurlarla ilişki kurabilecekleri için bu içeriği tüketen insanların bir yüzdesi olduğunu söylüyor. Ancak, bu tür planlarla ilgili deneyimi olmayan izleyiciler, "nelere dikkat edilmesi gerektiğini" gösterdikleri için bu dizilerden de keyif alabilirler. Diğerleri bağımlı oluyor çünkü izlerken kendilerine "Bunu asla yapmazdım; asla böyle bir şeye yakalanmazdım" diyebilirler.

Netflix Tinder Avcısı3

Tinder Avcısı Filmi Uyarlama mı?

Evet. Son günlerde sosyal medyada ve internet üzerinde en popüler olan dolandırıcılık hikayelerinden birisi olan ve "Tinder Avcısı" lakabı takılan kişiden uyarlamadır. The Tinder Swindler filmi Netflix'te şu anda en çok izlenen yapımlar arasında yer almaktadır.

"Tinder Avcısı"nın piyasaya sürülmesi, Netflix'in bu ayın başlarında çıkan ve yolunu yaklaşık 1 milyon sterline dolandıran Robert Freegard'ın aldatmacalarına odaklanan "The Puppet Master: Hunting the Ultimate Conman"ın ardından geliyor. Önümüzdeki ay platform, bir Alman varisi gibi davranan Anna Sorokin'in planlarını anlatan Shonda Rhimes tarafından yaratılan bir mini dizi olan "Inventing Anna"yı piyasaya sürecek. Kasım ayında Apple TV+'a gelen "The Shrink Next Door", psikiyatrist Dr. Isaac Herschkopf'un otuz yıl boyunca bir müşteriden nasıl yararlandığını anlatıyor. Psikoterapist F. Diane Barth'a göre liste uzayıp gidiyor ve bu dolandırıcılık ve aldatma dizileri birden çok nedenden dolayı bizi kendine çekiyor.

Netflix Tinder Avcısı1

Tinder Avcısı Kimdir?

Sözde Tinder Avcısı, İsrail doğumlu hüküm giymiş bir dolandırıcı olan Shimon Leviev'dir. Simon Leviev, birden fazla kadınla tanışmak için flört uygulamalarını kullandı, ardından adlarına kredi limitleri ve krediler kurdu ve sonuçta faturaları onlara bıraktı. Simon Leviev Kimdir? Merak ediyorsanız okumaya devam edin.

Ne Kadar Para Çaldı?

The Times of Israel haberine göre tahminen 10 milyon dolar. Hayut, kurbanlarını kandırarak, tehdit ederek veya başka bir şekilde oyalayarak geri ödeme yapmaktan kaçınırdı: Giderek daha fazla dengesiz WhatsApp sesli mesajı göndermeyi, hatta Tinder Dolandırıcısı'nın varlığını öğrendiğinde film yapımcılarına bir tane göndermeyi alışkanlık haline getirdi. (Belgeselin sonunda duyabilirsiniz.)

Nasıl yakalandı?

Sonunda, Hayut'un uzun süreli kız arkadaşlarından biri olan Ayleen Koeleman, VG parçasını gördü ve durumu onun aleyhine çevirdi. Hikaye viral hale geldikten sonra, Hayut jet sosyetesine bir ara vermek ve saklanmak zorunda kaldı. Yardım için ona güvenen tek kadın olan Koeleman'a döndü - ama o ondan çok öndeydi. Koeleman sonunda onu tasarımcı markalı kıyafetlerini biraz para kazanmak için satabileceğine ve Tinder Dolandırıcısı'nı dolandırarak parayı tutabileceğine ikna etti. Hızlı bir dedektiflik çalışmasından sonra Hayut'un Yunanistan'a uçtuğunu anladı ve uçuş bilgilerini yetkililere verdi. 2019'da tutuklandı ve kısa süre sonra İsrail'de dolandırıcılıktan 15 ay hapis cezasına çarptırıldı.

Euroleague  


  Football - Liga Nos, Bundesliga, Serie A, EPL